Viete, ako vytvoriť ideálne prostredie na učenie pre vaše dieťa?

Blíži sa prvý september a spolu s ním aj školské povinnosti vašich najmenších. Okrem tradičnej výbavy, ku ktorej neodmysliteľne patria školská taška, peračník, zošity, perá, farbičky, vrecko na prezuvky či desiatový box, nezabudnite ani samotnú na detskú izbu. Veď váš školáčik v nej strávi nemálo času, či už pri učení alebo robení domácich úloh, bude preto potrebovať príjemnú tvorivú atmosféru.

Detská izba
Tvorivá atmosféra plná energie, poriadok či dostatok svetla patria medzi hlavné atribúty detskej izby, v ktorej sa drobcom príjemne učí. foto Cuckooland

Vytvorte útulné prostredie

Detská izba musí byť v prvom rade miestom, kde sa vaše dieťatko bude cítiť naozaj dobre. Na steny voľte príjemné pastelové farby, najmä zelenú či zelenomodrú, prípadne tapetu s jemným vzorom. Hyperaktívnejším deťom podľa psychológov pomáha aj ružová či bledomodrá, ktoré pôsobia upokojujúco. Obľúbené rozprávkové či rôzne prírodné motívy priestor zútulnia a dodajú vášmu dieťatku energiu aj počas daždivých jesenných dní, keď bude pravdepodobne sedieť nad knihami.

Ponúknite deťom inšpiráciu

Zariadenie detskej izby by malo podnecovať aj kreatívne myslenie vašich najmenších. Všetko začína stenami, kde by nemali chýbať obrazy, mapy či vlastné výtvory malých nezbedníkov. Atmosféru učenia môžu podporiť aj školské potreby. K obľúbenej výbave patria napríklad školské tabule, na ktoré si dieťatko môže kresliť fixkami či kriedami, alebo pripínať rôzne obrázky magnetkami. Ak si dieťatko obľúbi písanie a maľovanie na vlastnú tabuľu, stáť vpredu pred katedrou v škole už nebude takým veľkým strašiakom.

Magnetická obojstranná školská tabuľa Smoby Activity

Obojstranná školská tabuľa Smoby
Táto krásna školská tabuľa, ktorá sa dá šikovne zložiť, je vhodná pre deti od 3 rokov a najmenších poteší až 80 doplnkami, vrátane magnetických čísel a písmeniek.

 

Ak je v detskej izbe dostatok miesta a vy chcete deťom dopriať viac zábavy pri učení, zaobstarajte im školskú lavicu. Najčastejšie bývajú vyrobené z plastu alebo masívneho dreva a často sú vybavené aj rôznymi praktickými odkladacími priestormi na farbičky či písacie potreby. Deti si na školskej lavici nemusia iba kresliť, ale takisto sa môžu hrať na žiakov a skúšať si rôzne „reálne“ situácie z vyučovania.

Drevená skladacia školská lavica Smoby Modulo Space

Školská lavica Smoby
Písacia doska tejto školskej lavice sa dá kolmo zdvihnúť, takže na ňu môžu kresliť naraz dve deti z oboch strán, jedno kriedou a druhé fixkami.

Rozdeľte priestor na zóny

V detskej izbe by nemal vládnuť zmätok. Chaos totiž zbytočne rozptyľuje detskú pozornosť a odpútava školákov od koncentrácie. Je dobré, ak detskú izbu rozdelíte na rôzne zóny, určené na spanie, hranie a učenie. Keď váš drobec nastúpi do školy, určite oceníte množstvo zatváracích políc, zásuviek či zasúvacích boxov, do ktorých sa zmestí množstvo hračiek. Dobre ukryté nebudú vášho školáka lákať, aby sa išiel hrať.

Podporujte učenie hračkami

Najlepšie urobíte, ak deti budete nabádať k učeniu aj nenúteným spôsobom, ideálne za pomoci vhodných hračiek. S niektorými sa drobci naučia viac, než by ste si mysleli. Skvelé sú napríklad hračky pre deti, s ktorými sa školáčik učí počítať, povedzme detské obchody. Zratúvaním cien nakúpeného tovaru a určením správneho výdavku si váš drobec ľahko overí sčitovanie aj odčítanie v praxi.

Elektronická pokladňa pre deti Smoby Marchande so zvukom

Detská pokladňa Smoby
Sčitovanie nákupu uľahčí deťom táto realisticky pôsobiaca pokladňa s kalkulačkou, váhou, LCD obrazovkou a čítačkou kódov, ktorá pípne ako pri skenovaní tovaru v ozajstnom obchode.

Postarajte sa o dokonalý komfort dieťatka

Pri zariaďovaní detskej izby by nemalo zostať v úzadí pohodlie vášho anjelika. Nábytok, predovšetkým pracovný kútik, by mal spĺňať ergonomické parametre, čiže zodpovedať detským potrebám týkajúcich sa správnej polohy tela pri sedení a písaní. Obľúbené sú rastúce stoly s polohovacou pracovnou doskou, ako aj nastaviteľné stoličky, ktoré môžete prispôsobiť veku vášho drobca. Pri výbere sedenia nezabúdajte na komfortnú opierku chrbta aj lakťov, takzvané podrúčky.

Pracovná doska by mala byť dobre osvetlená denným svetlom, ale takisto vybavená kvalitnou stolovou alebo bodovou lampou. Svetlo by malo dopadať sprava, ak je váš školák ľavák, v prípade praváka zasa zľava.

Izba musí mať optimálnu teplotu, nebyť prehriata, ale ani príliš chladná. Ideálna je teplota okolo 20 °C až 22 °C. Dôležitý je tiež čistý vzduch, jeho nepriateľom sú však rôzne „lapače prachu“, teda plyšové hračky, knihy a ďalšie vystavené drobnosti, ktorých je v detskej izbe neúrekom. Na zlepšenie čistoty aj vlhkosti vzduchu môžete deťom zaobstarať zvlhčovač vzduchu alebo izbové rastliny, ktoré ho prečisťujú prirodzeným spôsobom. Umiestňujte ich výlučne na nevyužité miesta alebo do kútov.

Súvisiace články