Príprava na školu začína už v auguste

Školský rok sa neúprosne blíži a mnohé deti sa v septembri posadia za školské lavice po prvýkrát. Pripravte sa na školský rok už vopred a urobte všetko pre to, aby vášmu malému školákovi nič nechýbalo. Ani v škole, ani doma.

Zoznam toho, čo by prváčikovi nemalo vo “výbave” chýbať, je snáď nekonečný. Okrem všetkých materiálnych vecí, ktoré bude nepochybne využívať počas vyučovania, je dôležité zohľadniť aj iný faktor – pracovné prostredie v detskej izbičke, denný režim, pomoc pri domácich úlohách a, samozrejme, aj relax. Čítajte ďalej a dozviete sa, čo všetko vás počas školského roka čaká a neminie.

Nevyhnutné školské pomôcky

Nákupu školských pomôcok sa jednoducho nevyhnete a nebudeme vám klamať, ak ide vaše dieťa do školy po prvýkrát, nebude to lacná záležitosť. V prvom rade bude dieťa potrebovať kvalitnú školskú tašku, na ktorej sa určite neoplatí šetriť. Pri jej výbere sa nebojte poradiť s odborným predajcom a vezmite so sebou aj dieťatko – je dôležité, aby mu taška na chrbte perfektne sedela, predsa len v nej bude deň čo deň nosiť ťažké učebnice, zošity, pomôcky a desiatu.

Záležať si dajte aj na výbere prezúvok, ale aj pier. Na zoznam si pripíšte tiež zošity, peračník, ceruzky, farbičky, guma, strúhadlo, potreby na výtvarnú výchovu, cvičebný úbor na telesnú a nezabudnite tiež na hygienické vrecúško. V tom by nemal chýbať uteráčik, mydlo a toaletný papier. K zošitom tiež bezprostredne patria obaly a dosky, v ktorých bude mať žiačik všetky zošity pekne pokope. Čas v škole bude o niečo príjemnejší s obľúbenými rozprávkovými hrdinami – tých nájdete na takmer všetkých školských pomôckach.

Začína sa školský rok
Pomôžte vášmu prváčikovi začať školský rok bez stresu.

Priestor na učenie

Už prváčikovia dostávajú domáce úlohy, ktorým by sa mali venovať na príjemnom, na učenie vyhradenom mieste. Spočiatku nebudú potrebovať veľmi veľký písací stôl, postačí aj domáca školská lavica, vďaka ktorej si dieťatko môže úlohy vypracovať trochu interaktívne a hravo. Pomôžu mu v tom nielen fixy, ale aj magnetické písmenká. Učenie tak bude okrem povinnosti aj zábavou a je viac než isté, že takto sa budú deti do školy tešiť. Na prváčika treba ešte pri plnení domácich úloh dozerať a úlohy kontrolovať. V prvých mesiacoch mu pomôžte aj s výmenou kníh a zošitov, až kým sa z toho nestane aj pre dieťatko samozrejmosť.

Neúprosný denný režim

Mnohé deti sa po príchode zo školy tešia najviac zo všetkého na svoje hračky. Tento priestor im, samozrejme, neberte. Školáčikom však treba nastaviť denný režim. Všímajte si, kedy je váš drobec po príchode do školy najproduktívnejší a podľa toho sa zariaďte. Možno sa naozaj najprv potrebuje uvoľniť a oddýchnuť si, no možno viete, že potom ho už k úlohám nedotiahnete. Dôležitú úlohu tiež zohráva spánkový režim – aj ten dodržiavajte a dieťa ukladajte do postele vždy v rovnaký čas. Tento denný režim si pokojne vytvorte už počas prázdnin, pre malého žiaka to potom nebude taký šok.

Prvý školský rok dá niekedy zabrať nielen deťom, ale aj rodičom. Pripravte sa naň už vopred a nič nenechajte na náhodu. Nezabudnite deti pozitívne motivovať, chváľte ich a vždy im buďte oporou.

Súvisiace články