Ideálni spoločníci pre vašich najmenších

Súčasťou povinnej výbavy pre bábätká nie sú iba dojčenské potreby. Rovnako dôležitú rolu majú v detskom svete aj hračky pre najmenších, ktoré sú špeciálne navrhnuté tak, aby boli príjemné, maximálne bezpečné a podnecovali správny vývin batoliat.

Hračky nad postieľku Smoby
Ideálnymi hračkami pre bábätká sú také, ktoré podporujú rozvoj ich zmyslov.

Hračky, ktoré rozvíjajú všetky zmysly

Mali by ste vedieť, že bábätká s výnimkou zraku vnímajú okolitý svet naplno všetkými zmyslami, preto je veľmi dôležité, aby mali vo svojom prostredí stimuly, ktoré budú rovnako rozvíjať sluch, chuť, čuch aj hmat. Vo všeobecnosti platí – čím viac zmyslov dieťatka môže nejaká vec zaujať, tým viac bude malého človiečika priťahovať. Ideálne sú preto hračky, ktoré sú nielen príjemné na dotyk alebo sa dajú chytiť, ale takisto vydávajú rôzne zvuky alebo sa hýbu.

Hoci očká sa ešte len učia zaostrovať, bábätko už rozoznáva vzdialenejšie predmety či veci vo výraznejších a kontrastných farbách, ako sú červená či oranžová. Už okolo dvoch mesiacov sa vie dokonca zamerať na jeden predmet a sledovať ho pár sekúnd v pohybe. Pre detičky sú preto v tomto období ideálnou hračkou kolotoče nad postieľku.

Kolotoč nad postieľku s motýlikmi Smoby Flower Cotoons

Táto krásna detská hračka odprevadí vaše bábätká do ríše snov pomocou veselých svetielok a štyroch melódií. Detský kolotoč vydáva pokojné melódie a pripomína kvietok, okolo ktorého poletujú farebné motýliky. Hračka vysiela svetielka, ktoré sa premietajú na strop v detskej izbe, takže bábätko má z pozerania ešte lepší zážitok.

Svetlo a hudba

Hoci zrak je u bábätiek najmenej vyvinutým zmyslom, v dôsledku čoho prvé mesiace vidia neostro a čierno-bielo, treba neustále podnecovať aj očný kontakt s najmenšími. Novorodenci síce uprednostňujú ľudské tváre, rovnako ich však zaujímajú svetelné objekty, ktoré vyžarujú príjemné tlmené svetlo. Svietiace hračky do postieľky zároveň pôsobia na bábätká upokojujúco a pomáhajú im zaspinkať.

Ideálne je, ak sa takéto doplnky do postieľky spoja s peknou melódiou. Bábätká sú totiž už od narodenia veľmi muzikálne a intenzívne prežívajú nielen hudbu, ale aj rôzne tóny. Ak im chcete urobiť radosť, uprednostňujte jemné a jednoduché, ľahko zapamätateľné skladby, ktoré si prípadne môžete sem-tam hmkať spolu s nimi.

Svietiaca bábika Smoby Chowing Cotoons s vankúšikom pre dojčatá

Svietiaca bábika Smoby
Dojčenská hračka je určená pre najmenšie bábätká od narodenia. Bábika svieti a vyhráva príjemnú hudbu, takže dieťatku vytvorí dokonale upokojujúcu atmosféru na spinkanie.

Hračky podnecujúce dotyk

Keďže v období dvoch mesiacov už bábätko začína postupne zaostrovať predmety pred sebou, oslovia ho hlavne hračky, zavesené nad ním. Koncom tretieho mesiaca sa už rozvíja koordinácia medzi okom a rukou. Znamená to, že dieťatko sa nielenže otáča za hračkou celou hlavičkou a dokáže ju sledovať pohybom očí, ale takisto sa postupne začína naťahovať za predmetmi, ktoré vidí pred sebou.

Pre novorodencov, ktorí stále ležia na chrbte, sú skvelým stimulom hracie deky. Ich súčasťou sú prekrížené klenby, takzvané hrádze, na ktorých sú zavesené rôzne zaujímavé objekty, napríklad plyšové hračky, hrkálky či zrkadielka. Ochytávaním a skúmaním hračiek si drobčekovia cibria hmatovú citlivosťjemnú motoriku. Detičky postupne podnecujú k tomu, aby sa naťahovali do sedu. Pri výbere hracích diek sa zamerajte aj na to, aby ich súčasťou boli hniezda – tie dieťatko v deke bezpečne uzavrú.

Hracia deka s hrádzou Smoby Cotoons Discovery s hniezdom

Hracia deka Smoby
Originálna deka na hranie obsahuje príjemnú mäkkú podložku, na ktorej sa deti môžu hrať alebo spinkať. Okolo podložky je hniezdo, ktoré sa dá po bokoch zopnúť gombíkmi a šnúrkami, takže dieťatko je tu bezpečne zavreté.

Pre malých prieskumníkov

Od polroka si už detičky dokážu vlastnoručne prezerať rozličné predmety, od ôsmich mesiacov už samé s predmetmi manipulujú. V tomto čase je dobré zapojiť do hry aj didaktické hračky, napríklad leporelá alebo interaktívne hudobné stoly. Majú vplyv na rozvoj jemnej motoriky, priestorové cítenie, koordináciu pohybov či rozvoj sluchu. Maličkí sa s ich pomocou učia rozoznávať  farby a tvary.

Didaktický multifunkčný stolík Smoby Cotoons Youpi

Interaktívny hudobný stôl Smoby
V strednej časti veselého didaktického stolíka je sedačka pre detičky, ktorá sa dá veľmi ľahko otáčať o 360°, takže najmenší sa na nej môžu točiť ako na kolotoči. Bábätko môže vďaka tomu skúmať a objavovať svet okolo seba zo všetkých strán a uhlov.

Súvisiace články